ERASMUS
w Pafos

W dniach 17 – 22 października czterech nauczycieli i czterech uczniów brało udział w projekcie Erasmus+: „Seeds without borders – forests as European natural heritage„. Byliśmy goszczeni w Lyceum Agiou Charalampous w Pafos. Pierwszego dnia zespoły uczniów z Węgier, Polski, Francji i Cypru przedstawiły prezentacje na temat fauny i flory swoich rodzimych regionów. Po południu udaliśmy się do ogrodu botanicznego o nazwie Łaźnie Afrodyty. Położone na terenie parku narodowego Akamas, Łaźnie Afrodyty zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. W tym dzikim regionie porośniętym lasami, z pięknymi zatokami Morza Śródziemnego, urwistymi klifami, malowniczymi skałami i jaskiniami rośnie ponad 600 rodzajów i gatunków drzew, krzewów i roślin. Żyje tu z górą 100 rodzajów ptaków i innych rodzajów fauny. Znajdują się miejsca lęgowe zagrożonych wyginięciem żółwi zielonych, mieszkają rzadkie odmiany nietoperzy. Swoje gniazda mają również zagrożone gatunki ptaków.

Podczas projektu uczniowie pracowali  w międzynarodowych grupach z innymi uczestnikami z Węgier, Cypru i Francji nad badaniem organizmów w glebie lasów cypryjskich. Ich zadaniem była identyfikacja drzew, ich nasion oraz organizmów żyjących w ziemi. Uczniowie otrzymali specjalne sprzęty, lupy do badania fauny i flory, wypełniali karty pracy. Następnie dzielili się wynikami z pozostałymi uczestnikami projektu.  Zajęcia terenowe pozwoliły im na rozwinięcie umiejętności dokonywania porównań fauny i flory Cypru oraz Polski, umiejętności prowadzenia obserwacji, komunikowania się w języku angielskim i analizy wyników. Uczniowie podobnie jak nasiona „pokonali bariery dzielące kraje”.

W konkursie fotograficznym na temat fauny i flory państw biorących udział w projekcie, zwyciężyło zdjęcie naszej licealistki Oli Jachnik. Dużą atrakcją dla była wizyta na plaży nazywanej Skałą Afrodyty, gdzie według mitologii wyszła z piany morskiej grecka bogini miłości.

 

NEWS
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
MARZEC 2024
ŚWIĄTECZNY SALEZ TIMES
ZAPRASZAMY DO LEKTURY
ZEBRANIE Z RODZICAMI
26 marca 2024r.
DRZWI OTWARTE 2024
LICEUM 23 MARCA 2024r.
LIGA NAUKI 2024
Rzeki w mieście

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

MARZEC 2024

ŚWIĄTECZNY SALEZ TIMES

ZAPRASZAMY DO LEKTURY

ZEBRANIE Z RODZICAMI

26 marca 2024r.

DRZWI OTWARTE 2024

LICEUM 23 MARCA 2024r.

LIGA NAUKI 2024

Rzeki w mieście