ERASMUS YOUTH EXCHANGE:
FAIR TRADE AND RESPONSIBLE CONSUMERS
16-24 września 2023

Dzień 1

Nasza podróż na Cypr zaczęła się w sobotę o godzinie 5, kiedy to zjechaliśmy się na lotnisko i czekaliśmy na lot prawie dwie godziny. Słońce wzeszło dosłownie wtedy, kiedy wystartowaliśmy, więc niebo było przepiękne. Podróż minęła przyjemnie.

Odpoczęliśmy po podróży i zebraliśmy się na plażę. Morze jest tak orzeźwiające, że siedzieliśmy nad nim prawie do wieczora. Po kolacji wybraliśmy się z grupami Bułgarią, Litwą, Hiszpanią, i Cyprem na stary rynek w Pissouri na festiwal młodych muzyków. Tańce trwały aż do nocy. Do domków wróciliśmy ok 1. Pierwszy dzień realizacji projektu Youth Exchange zaczęliśmy od gier integracyjnych: poznanie swoich imion, running game, poznanie siebie nawzajem podczas tanca.B ardzo podobała się uczestnikom gra w księżniczkę, smoka, żołnierza, również zabawa w której wcieliliśmy się w zwierzęta i musieliśmy zebrać grupę na podstawie dźwięku wydawanego przez zwierzę. Następnie w grupach narodowych spotkaliśmy się, aby podzielić się naszymi obawami, oczekiwaniami dotyczącymi projektu oraz talentami, którymi możemy urozmaicić projekt. Następnie zaprezentowaliśmy wyniki naszych rozmów. Koordynator projektu pan Nicolas Nicolau starał się rozwiać nasze obawy oraz sprostać naszym oczekiwaniom. W kolejnym etapie pani Magdalena Szewczyk przedstawiła prezentacje z celami fair trade Uczestnicy mogli zapoznać się z krótkimi filmami na YouTube.Po lunchu uczestnicy projektu odpoczywali i brali udział w zajęciach sportowych na basenie. Kolejne zadanie zostało poprowadzone przez pana Kyriakosa. Uczestnicy w grupach międzynarodowych opisywali jakie kompetencje kluczowe zdobędą podczas realizacji projektu. Poradzono uczestnikom, aby z każdego dnia spisywali swoje doświadczenia. Na koniec dnia uczestnicy podzielili się wrażeniami z liderami. Liderzy także mieli swoje spotkanie w celu podsumowania dnia.

Dzień 2

W kolejny poranek aczęliśmy od podziału na grupy. Bierzemy udział w zabawie TOP TEN, która jest formą rywalizacji między grupami. Następnie prezentowaliśmy, co udało nam się zrobić w projekcie. Nas reprezentowali Piotr, Mikołaj i Filip.
Braliśmy następnie udział w grze planszowej Coobana, w której po wylosowaniu kart szans odpowiadalismy na pytania z zakresu fair trade.
Po czasie wolnym, który spędziliśmy na basenie, zorganizowano nam grę terenowa w Pissouri . Mieliśmy 14 zadań do wykonania i znalezienia różnych miejsc ważnych na miasta. Poznaliśmy panią z Katowic, która wraz z mężem Cypryjczykiem, prowadzi tawernę w Pissouri.
Po czasie spędzonym na rozmowach z rówieśnikami z różnych państw, przygotowaliśmy wieczór polski. Uczestnicy projektu odpowiadali na pytania w Kahoocie. Ze znajomości Polski najlepsi byli Bułgarzy. Tańczyliśmy przy belgijce.
Nie zabrakło też prezentacji naszych polskich słodyczy, kiełbas, kabanosów, pierników.

 

Dzień 3

Na początku dnia, po energetyzujących ice- break’erach, każdy dopisywał się do grup, które będą promować projekt. Część osób zrobi video, plakaty, napisze artykuł, zrobi memy lub galerie zdjęć. Wspólnie zrobiliśmy plan tego, co chcemy robić. Dziś konkurs Top 10 dotyczyć najpopularniejszych imion w Europie. Po czasie wolnym zabrano nas na zajęcia na plaży, gdzie zrobiliśmy napis projektu, był też konkurs na przeciąganie liny. Na koniec dnia chętni brali udział w speeding dates.

 

Dzień 4

Jak zwykle dzień rozpoczęliśmy od gry TOP 10. Tematem przewodnim były kraje wykorzystujące energię odnawialną .Następnie zagraliśmy w energetyzującą grę o szczęśliwych, wściekłych i smutnych lamach , w której musieliśmy stworzyć rękami gest lamy. Agata i Gocia przedstawiły SNACK PROJEY. Podczas tych warsztatów musieliśmy podzielić się na grupy i wykonać zadanie polegające na wynalezieniu produktu będącego przekąską pochodzącą ze sprawiedliwego handlu. Musieliśmy wymyślić dla niego nazwę, zaprojektować logo i opakowanie, zaprojektować kampanię marketingową, która będzie go promować. Uczestnicy pracowali w grupach bardzo twórczo, aktywnie i radośnie. Po tym, jak wszyscy zaprezentowali swoje produkty, zauważyliśmy, że większość produktów była wspólna, np. czekoladowy banan,szczoteczka z przeznaczeniem i inne. Następnie, aby uzyskać więcej energii i mocy, zagraliśmy na zewnątrz w energizer, gdzie musieliśmy splątać ręce z innymi i się rozplątać. Ostatnie zadanie dnia polegało na wymianie jednego produktu na inny droższy. Nasza grupa polska zdobyła voucher na obiad dla 2 osób czyli ok 50 euro. WYGRALIŚMY I JESTESMY BARDZO DUMNI Z NASZEJ POLSKIEJ DROŻYNY. WE ARE THE BEST !!!!!

Dzień 5

Dzisiejsze poranne zajęcia po grze Top Ten, dotyczyły zwiększenia naszej świadomości o produktach z bawełny. Na początku zajęć pani Magdalena Szewczyk przedstawiła temat produkcji ubrań. Ciekawostką było to że do wytworzenia jednej koszulki potrzeba 2700 litrów wody. Następnie w grupach szukaliśmy informacji o firmach sprzedających ubrania w Polsce, czy ich produkty są fair trade, czy Eco friendly. Udało nam się też skończyć nasz plakat online.

Po warsztatach pojechaliśmy do Pafos, zrobiliśmy zdjęcia przy skale Afrodyty, kąpaliśmy się w morzu.

 

Dzień 6

Dzisiaj spróbowaliśmy swoich sił w tworzeniu fair trade company od podstaw. Każdy z nas starał się zbudować strategie rozwoju firmy, promocje i opracować biznes plan zgodnie z zasadami fair trade. Po obiedzie była gra w kahoot i zajęcia sportowe: między innymi strzelanie z łuku. Pani Magda i Ania wykorzystując wgrane vouchery zjadły obiad w Vineleaf Tavern. Wieczór był poświęcony kulturze bułgarskiej i cypryjskiej.

 

Dzień 7

Przyszedł czas na podsumowanie naszej pracy nad projektem. Dziś był finał gry Top Ten. Wygrała grupa pani Magdy i Ani Wypełniliśmy ankietę ewaluacyjną. W polskiej grupie zaplanowaliśmy kolejne działania dla szkoły. Program tego dnia został ubogacony aqua aerobikiem prowadzonym przez Xenie. Również prezentowaliśmy finałowe materiały promocyjne: artykuły, plakaty, filmy, ulotki, memy. Podzieliliśmy się efektami pracy nad stworzeniem fair trade company. Koniec dnia zakończył się wieczorem cypryjskim. Dostaliśmy certyfikaty Youth Pass, uznawane za wartościowe w całej Europie oraz wręczono nam cypryjskie upominki. Dziękujemy Agacie i Gosi ze Stowarzyszenie Open Soul za prowadzenie projektu.

NEWS
ZEBRANIE Z RODZICAMI
21 maja 2024r.
KONKURS PORTFOLIO
PORTFOLIO 2024
Salez w Bilbao
Erasmus+ group mobility
SALEZ W SZWECJI
Erasmus+ group mobility

ZEBRANIE Z RODZICAMI

21 maja 2024r.

KONKURS PORTFOLIO

PORTFOLIO 2024

Salez w Bilbao

Erasmus+ group mobility

SALEZ W SZWECJI

Erasmus+ group mobility