KOŁO MEDYCZNE
BARWI KOMÓRKI

 

Dnia 28 wrzesnia 2023 r. grupa uczniów wraz z dr Magdaleną Szewczyk uczestniczyła w warsztatch na Uniwersytecie Medycznym.  Pani Profesor Anna Choromanska z Katedry Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego przedstawiła działanie koła naukowego oraz kierunki na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego.Ciekawostką jest,  że student Koła Naukowego wysłał bałon z komórkami nowotworowymi do stratosfery, SKN brało udział w realizacji projektu. Pani Profesor przedstawila badania hodowli in vitro i sposoby transportu potencjalnych terapeutykow: elektroporacja, nanonosniki, sonoporacja. W zakładzie są prowadzone prace na komórkach ludzkich. Uczniowie dowiedzieli się o historii badań komórkowych.

Do najbardziej znanych linii komórkowych należą linie powstałe z około 60 rodzajów nowotworów złośliwych, przechowywane przez National Cancer Institute; wśród nich również linia HeLa. Służą one między innymi do badań mechanizmów leżących u podstawy złośliwości nowotworów oraz umożliwiają testowanie nowych leków. Według obecnego stanu wiedzy linie komórek nowotworowych są ciągłe („nieśmiertelne”), to znaczy mogą przechodzić nieskończenie wiele podziałów, jednak ze względu na wysoką niestabilność genetyczną nowotworów po kilkunastu latach pasażowania komórki zmieniają swoje pierwotne właściwości (fenotyp).

Pani mgr Urszula Szwedowicz  pokazała na czym polega pasażowanie. Zaprezentowała znane linie komórkowe np HeLa. HeLa – linia komórkowa wywodząca się z komórek raka szyjki macicy, pobranych w 1951 roku od Henrietty Lacks i przekazanych George’owi Geyowi, ówczesnemu dyrektorowi centrum badań nad kulturami tkankowymi na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Chora zmarła w tym samym roku. Komórki HeLa uważane są za nieśmiertelne, ponieważ są zdolne do nieskończenie wielu podziałów mitotycznych. Hodowane są w wielu laboratoriach nieprzerwanie od momentu pobrania. Kariotyp linii jest zróżnicowany.

Następnie uczniowie rozwiązali kahoot. Konkurs wygrała Gosia Pomorska, Emilia  Inorowicz i Justyna Rybińska, za co dostały nagrody. Podczas pracy laboratoryjnych uczniowie barwili utrwalone preparaty hematoksyliną i eozyną, następnie obserwowali jej pod mikroskopem.

Pani profesor Anna Choromanska i Pani mgr Urszula Szwedowicz cały czas towarzyszyły uczniom i pomagały podczas eksperymentu, odpowiadając na pytania naszych uczniów.

 

NEWS
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
20 czerwca 2024r.
ZEBRANIE Z RODZICAMI
21 maja 2024r.
KONKURS PORTFOLIO
PORTFOLIO 2024

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

20 czerwca 2024r.

ZEBRANIE Z RODZICAMI

21 maja 2024r.

KONKURS PORTFOLIO

PORTFOLIO 2024