SALEZ UCZESTNICZY W PROJEKCIE
O KULTURZE I SZTUCE

 

W dniach od 30 września do 8 października 2023 roku grupa 16 uczniów wraz z dwoma nauczycielami z Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu miała okazję uczestniczyć w projekcie Erasmus+ Youth Exchange pod nazwą „Culture and Arts for Inclusion”. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Open Soul, uczniowie z Polski mieli możliwość wzięcia udziału w projekcie zorganizowanym w Pissouri na malowniczym Cyprze. Razem z młodzieżą z Cypru i Litwy uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach dotyczących problemów, takich jak dyskryminacja, nietolerancja czy wykluczenie społeczne. Celem projektu było wykorzystanie kultury i sztuki w walce z tymi właśnie problemami. Kreatywne warsztaty, w tym zajęcia plastyczne, taneczne, teatralne, fotograficzne, debaty, prace w grupach oraz wiele innych, pomogły odkryć twórczy potencjał młodych ludzi i zaangażować ich w aktywność społeczną. W trakcie tych zajęć uczestnicy mieli możliwość między innymi wystąpić na scenie starożytnego amfiteatru w miejscowości Kourion czy stworzyć własne mandale. Poza udziałem w zajęciach tematycznych, projekt był świetną okazją do poznania różnych kultur, tradycji i zwyczajów. Pozwoliły na to rozmowy z rówieśnikami innych narodowości, zwiedzanie Cypru podczas gry terenowej w historycznej części wioski i wyjazdu do miasta Limassol położonego na południowym wybrzeżu wyspy. Podczas wieczorów kulturowych, uczestnicy opowiadali o historii swoich krajów, zwyczajach, tradycjach, demonstrowali też tradycyjne tańce i częstowali pozostałych regionalnymi potrawami. Bardzo ważnym aspektem tego projektu była integracja międzykulturowa, poznawanie nowych ludzi i nawiązywanie przyjaźni. Wyjazd stworzył także możliwość podszkolenia swoich umiejętności językowych.

Projekt stanowił doskonały przykład tego, jak poprzez sztukę i kulturę można przeciwdziałać dyskryminacji i tworzyć bardziej otwarte i akceptujące społeczeństwo. Dzięki takiemu podejściu młodzi ludzie zdobywali nowe doświadczenia i umiejętności, które w przyszłości będą mogli wykorzystać, przyczyniając się do budowy lepszego świata. To wspaniała okazja dla młodzieży do rozwijania swoich umiejętności, wyrażania siebie i tworzenia społeczeństwa opartego na zrozumieniu i tolerancji. 

Weronika Kiniorska
Liceum Salezjańskie,
klasa 3 B
Wrocław

NEWS
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
20 czerwca 2024r.
ZEBRANIE Z RODZICAMI
21 maja 2024r.
KONKURS PORTFOLIO
PORTFOLIO 2024

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

20 czerwca 2024r.

ZEBRANIE Z RODZICAMI

21 maja 2024r.

KONKURS PORTFOLIO

PORTFOLIO 2024