SALEZ UCZESTNICZY
W
EMBRACE YOUR VOICE”

 

Od 1 marca Liceum Salezjańskie we współpracy ze Stowarzyszeniem OPEN SOUL uczestniczyło w  projekcie EMBRACE YOUR VOICE. W projekcie uczestniczyło 6 uczniów oraz pani Ewelina Dąbrowska i pani Agnieszka Stanclik.Kornelia Geremesz i Malwina Stankiewicz przygotowały propozycje logo projektu – to właśnie ich projekt wygrał. Spotkanie międzynarodowe uczestników odbyło się na Cyprze, w Pissouri.Celem projektu było:

  • Wzmocnienie uczniów, aby byli bardziej pewni siebie i szczerzy w każdej interakcji społecznej
  • Promowanie autentycznego, pozbawionego przemocy wyrażania siebie i tolerancji jako wkładu w zdrowe społeczeństwo
  • Zrozumienie różnic między narodami, tworzenie ich bardziej zjednoczeni poprzez spotkanie różnych kultur
  • Rozwój kreatywności, współpracę i umiejętności społeczne
  • Poprawa zdrowia psychicznego uczestników poprzez lepsze rozumienia własnych możliwości i arteterapii

Przez cały czas trwania projektu z wielkim zaangażowaniem pochylaliśmy się nad swoim własnym głosem – nie tylko tym mówionym i śpiewanym ale też głosem swego serca, wyrażaniem swojego zdania z szacunkiem dla innych jak też dla siebie samego. Dzięki wspaniałej Autorce projektu ( Katerina Kulina z Ukrainy) jak też innym współprowadzącym, wszystkie założenia zostały perfekcyjnie zrealizowane: ćwiczenia, warsztaty, dodające nam mocy mocy energizery – dla niektórych jako kiełkujące ziarenka, dla innych jako kolejne doświadczenie w głębszym odkrywaniu siebie.

            Wszyscy uczestnicy projektu – młodzież z Cypru, Mołdawii, Portugalii, Ukrainy, Armenii i z Polski, zaprezentowali wielką różnorodność kultur: języka, muzyki, tradycji i zwyczajów, potraw, co stanowi dla nas wielkie bogactwo. Każdego wieczora, podczas którego przedstawiciele poszczególnych krajów przedstawiali swoje dziedzictwo  dało się poczuć, że dla nas wszystkich najważniejsze wartości to szacunek, tolerancja, jedności, pokoju, radość i przyjaźń. Podczas EMBRACE YOUR VOICE poznaliśmy i doskonaliliśmy   narzędzia jakich warto używać aby umieć zadbać o swój głos – także o ten wewnętrzny. Gdy go słuchamy i umiemy wypowiedzieć dzieją się rzeczy nieoczekiwane i zadziwiająco dobre.

            Jednym ze wspaniałych owoców jaki zrodził się niedługo po powrocie do Polski był wspólny występ z Kateriną Kuliną  na  koncercie, który co roku organizujemy w naszej szkole – Zespole Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu. Należy wspomnieć, że jest Ona nie tylko  prawniczką z wykształcenia ale także utalentowaną wokalistką – zwyciężczynią jednej z edycji The Voice of Ukraine a teraz mieszka we Wrocławiu. Tak więc, w dniu 23 października 2023 r. w Wieczorze Poezji Śpiewanej Katerina pośród innych wykonawców zaprezentowała  swoją ulubioną polską piosenkę zespołu Lady Punk „Zawsze tam gdzie ty”.  Czas spędzony na wspólnych próbach pomógł przypomnieć, że… praca nad głosem nigdy się nie kończy a GŁOS, podobnie jak oczy, jest zwierciadłem duszy…

Dla mnie – jednej z leaderek i jednocześnie dorosłej kobiety, żony, mamy dwójki synów, muzyka, nauczycielki i wychowawcy w Salezjańskim Liceum DON BOSCO we Wrocławiu uczestnictwo w tym projekcie było jeszcze jednym dowodem na to, że człowiek uczy się przez całe życie. Dzięki możliwościom jakie daje uczestnictwo w międzynarodowych projektach programu ERASMUS+  zarówno uczniowie jak i  nauczycie mają szansę doskonalić zarówno porozumiewania się w języku angielskim jak i nawiązywać nowe przyjaźnie na całym świecie. Poza bezsprzeczną wartością jaką niosła ze sobą możliwość komunikacji, nieocenione były różnorodne zajęcia i aktywności związane z odkrywaniem swoich mocnych stron, pokonywaniem lęków, obserwowanie jak inni uczestnicy oswajają nieznane dotąd sposoby wyrażania swoich emocji i realizują  zadania, których dotąd nie przyszło by im podjąć. Sprzyjał temu dobry czas i miejsce  – wspaniała jeszcze o tej porze roku na Cyprze letnia aura i uroczy hotel w pięknej nadmorskiej wiosce Pissouri,  ale przede wszystkim pełne akceptacji grono młodych ludzi wraz ze swoim leaderami. Osobiście cenię  ten czas także za to, że mogłam go spędzić z moimi Uczniami – na rozmowach przy wspólnych posiłkach, na spacerach i w podróży; czas, który trudno byłoby mi znaleźć w środowisku szkolnym, którego pomiędzy lekcjami jest zawsze zbyt mało. Św. Jan Bosko uśmiechał się z nieba całym swoim sercem. Bardzo dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie. Dziękuję organizatorom: Pani Magdalenie Szewczyk – koordynatorce ERASMUS +, mojej koleżance Agnieszce Stanclik i  grupie wspaniałych licealistów: Malwinie Stankiewicz, Kornelii Geremesz, Pokrywce, Beniaminowi Jagaczewskiemu, Wiktorowi Palczyńskiemu i Orestowi Oleksyn, którzy godnie reprezentowali Polskę i SALEZ.

Ewelina Dąbrowska
Nauczyciel muzyki

NEWS
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
20 czerwca 2024r.
ZEBRANIE Z RODZICAMI
21 maja 2024r.
KONKURS PORTFOLIO
PORTFOLIO 2024

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

20 czerwca 2024r.

ZEBRANIE Z RODZICAMI

21 maja 2024r.

KONKURS PORTFOLIO

PORTFOLIO 2024