SALEZ W BILBAO
22-26 kwietnia 2024

Młodzież z Liceum Salezjańskiego w dniach 22.04.2024 – 26.04.2024 brała udział w programie akredytacyjnym typu group mobility w Bilbao, w Hiszpanii.

Pierwszy dzień naszego pobytu upłynął nam na poznaniu tradycyjnych tańców, gier i zabaw zorganizowanych przez naszych gospodarzy z Bilbao. Po południu poznaliśmy historię Bilbao opowiedzianą przez przewodnika. Idąc urokliwymi uliczkami starego miasta Casco Viejo nasz przewodnik przedstawił nam najbardziej atrakcyjne zabytki Bilbao takie jak: barokowa katedra z XV w. Catedral de Santiago, barokowe kościoły Iglesia de San Nicolas i San Anton, Ribera Market oraz neoklasycystyczny plac z XIX w. Plaza Nueva stanowiący centrum starego miasta.

Drugi dzień rozpoczął się od wspólnego przygotowywania tradycyjnego dania hiszpańskiego Tortilla de Patatas. Jest to ziemniaczany omlet, w skład, którego wchodzą ziemniaki, cebula, jajka oraz opcjonalnie inne warzywa takie jak cukinia czy grzyby. Warsztaty te rozwinęły umiejętności kucharskie i wzbogaciły o nowe smaki. Po południu odwiedziliśmy Guggenheim Museum, które zaprojektowane zostało przez słynnego architekta Franka Gehry’ego, a ukończone w 1997. Podziwialiśmy tam dzieła artystów, między innymi ‘Villa Borghese’ (Mark Rothko), ‘Tylko z wiatrem, czasem i dźwiękiem’ (Willem de Kooning) czy tez ‘Słoneczniki’ (AnselmKiefer). Ogromne wrażenie zrobiła na nas gigantyczna rzeźba psa ‘Puppy’ autorstwa Jeffa Koonsa oraz pająka Maman autorstwa Louise Bourgeois.

 

Trzeci dzień naszego pobytu zaczął się od zwiedzenia szkołyIES Eskurtzeoraz uczestniczenia w lekcjach matematyki, geografii i literatury.Ponadto, uczniowie pracowali w grupach mieszanych nagrywając kolaż wideo ze zdjęć, które wcześniej zrobili. Dzień zakończyliśmy wjazdem kolejką linową na punkt widokowy góry Artxandra, aby podziwiać panoramę miasta Bilbao.

Czwartego dnia zorganizowana została wycieczka do historycznego miasteczka Gernika, które zostało zbombardowane w 1937 skutkiem, czego oficjalnie zginęło około 1600 mieszkańców. Historia miasta została nam przedstawiona przez przewodnika. Ponadto, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Pokoju i schronów przeciwlotniczych, a także uczestniczenia w obchodach upamiętniających zniszczenie Gerniki w kwietniu 1937 roku.

 

 

Ostatniego dnia odbyło się oficjalne pożegnanie oraz wręczenie certyfikatów. Po tym wydarzeniu uczniowie udali się nad rzekę Nervion, skąd wyruszyli w malowniczy rejs kajakami.

Wymiana młodzieży umożliwiła uczniom podniesienie i zdobycie wielu cennych umiejętności. Współpraca zespołowa w międzynarodowym środowisku rozwinęła w uczniach pewność siebie, krytyczne myślenie, wyrażanie własnych opinii oraz w znacznej mierze podniosła kompetencje językowe, cyfrowe i społeczne. Ponadto, uczniowie, mieszkając u rodzin, poznali nową kulturę, tradycje oraz mentalność narodu baskijskiego. Zorganizowane wycieczki umożliwiły uczniom poznanie historii w kontekście dziedzictwa kulturowego, a także ich szersze zrozumienie.

Katarzyna Korbecka
Nauczyciel j. angielskiego w Liceum Salezjańskim

NEWS
ZEBRANIE Z RODZICAMI
21 maja 2024r.
KONKURS PORTFOLIO
PORTFOLIO 2024
Salez w Bilbao
Erasmus+ group mobility
SALEZ W SZWECJI
Erasmus+ group mobility

ZEBRANIE Z RODZICAMI

21 maja 2024r.

KONKURS PORTFOLIO

PORTFOLIO 2024

SALEZ W SZWECJI

Erasmus+ group mobility

WARSZTATY EKG

2024.04.12