SALEZ we FRANCJI
Erasmus+ group mobility

Wczesnym rankiem, 14 kwietnia 2024 r., dziewięcioosobowa grupa uczniów naszego Liceum spotkała się na wrocławskim lotnisku, by udać się ponad 1400 km na Zachód – do Nort-sur-Erdre i spotkać się z francuskimi przyjaciółmi naszej szkoły, którzy mieli już okazję gościć u nas w Polsce.

Tydzień pracy rozpoczął się od zwiedzania historycznie znaczącego miasta Nantes – uczniowie mieli okazję zbadać florę jednego z najstarszych ogrodów botanicznych – Jardin des Plantes, zajść do wspaniałego Pasażu Pommeraye, odwiedzić Zamek Książąt Bretanii i zatrzymać się przy Mémorial de l’abolition de l’esclavage, czyli Pomniku Zniesienia Niewolnictwa, opisującego długą drogę do wolności wielu tysięcy ludzkich istnień. Kolejnego dnia grupa eksplorowała zakamarki średniowiecznego miasta i klasztoru, wybudowanych na wyspie Mont Saint-Michel w Normandii.

W ciągu następnych trzech dni polscy uczniowie towarzyszyli uczniom francuskim w zajęciach szkolnych – mieli okazję zobaczyć, czy francuska edukacja bardzo różni się od polskiej, biorąc udział w lekcjach matematyki, historii, języka angielskiego, francuskiego, chemii czy wychowania fizycznego i dzielić się tam swoimi pomysłami i wiedzą. Same budynki liceum odkrywały przed polską grupą ciekawe miejsca – szkoła dysponuje wieloma przestrzeniami, w których uczniowie mogą w dowolnych godzinach odrabiać lekcje, czytać czy po prostu spędzać wspólnie czas, nowoczesną pracownią chemiczną a nawet mini-zoo. Podczas pobytu uczniowie mieli również okazję dobrze zapoznać się z miasteczkiem Nort-sur-Erdre, biorąc udział w specjalnie przygotowanej grze terenowej.

Owocny czas tygodniowej pracy uczniowie zakończyli dniem spędzonym z francuskimi rodzinami. Mieli możliwość zobaczenia ogromnych instalacji w LesMachines de l’île i poznać historie związane z Juliuszem Verne, popłynąć wodnym tramwajem do wioski rybackiej Trentemoult, zobaczyć jak z wody oceanicznej wytwarzana jest sól i oczywiście skorzystać z pięknej pogody nad brzegami Atlantyku. Po tygodniu przepełnionym doświadczeniami historycznymi, kulturalnymi i edukacyjnymi, polscy uczniowie zmęczeni ale usatysfakcjonowani powrócili do Wrocławia.

Funded by the European Union
PIELGRZYMKA DO GROBU ŚW. JADWIGI